Przejdź do treści
Blog

Dlaczego warto czytać?

Jeżeli czytasz książki, to doskonale. A jeśli nie, to może ten krótki tekst zachęci Cię, żeby po nie sięgnąć. Regularne czytanie sprawia, że nasz mózg pracuje lepiej, m.in. poprawia koncentrację. Poza tym przynosi jeszcze wiele innych korzyści. A jakich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie tak, żeby nie pozostawić żadnych wątpliwości. Zadbaj o swoją pamięć i … Continued

Jeżeli czytasz książki, to doskonale. A jeśli nie, to może ten krótki tekst zachęci Cię, żeby po nie sięgnąć. Regularne czytanie sprawia, że nasz mózg pracuje lepiej, m.in. poprawia koncentrację. Poza tym przynosi jeszcze wiele innych korzyści. A jakich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie tak, żeby nie pozostawić żadnych wątpliwości.

Zadbaj o swoją pamięć i wyobraźnię

Wyznaję zasadę, że od „malucha” dziecko powinno się oswajać z książką. Pierwszy etap to oglądanie obrazków i nazywanie pojedynczych rzeczy. Potem skupiamy się na coraz dłuższych historiach, które przekazują głębszą treść. Dzięki czytaniu nie tylko dzieci, ale też my dorośli poszerzamy zakres słownictwa i wzbogacamy naszą wyobraźnię. Znajdujemy także nowe zastosowanie dla tych słów i wyrażeń, które już znamy. Czytanie absorbuje jednocześnie wiele obszarów mózgu – te, które są odpowiedzialne za widzenie, język i asocjacje pojęciowe.

Możesz wierzyć lub nie, ale regularne czytanie poprawia również pamięć. Podczas procesu czytania neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku. W naszej głowie wytwarza się proces myślowy i łączymy to, co nam znane, z tym czego jeszcze nie znamy. Dzięki temu ciągle ćwiczymy naszą pamięć. A ludzki mózg, podobnie jak ciało, potrzebuje treningu. Regularne stawianie sobie wyzwań związanych z wysiłkiem intelektualnym buduje zdolność mózgu do radzenia sobie z chorobami typowymi dla wieku dojrzałego i pozwala utrzymać go w dobrej kondycji. Naukowo dowiedziono, że czytanie spowalnia demencję i rozwój choroby Alzheimera.

Empatia, komunikacja i rozwój osobisty

Czytanie poprawia także naszą inteligencję emocjonalną i poznawczą. Wpływa na rozwój edukacyjny i osiągnięcia w nauce dzieci i młodzieży, a osobom dorosłym daje możliwość lepszej i bardziej precyzyjnej komunikacji. Dzięki książkom rozwija się także nasza empatia. Czyż nie znamy tego uczucia, gdy podczas lektury tak weszliśmy w buty bohatera, że zupełnie się z nim utożsamiliśmy? Jego przygody stały się naszymi przygodami, ale też jego uczucia czy emocje. Często dzięki temu łatwiej nam właściwie odczytać ludzkie zachowania w świecie realnym. Nasze zdolności emocjonalne rozwijamy również, sięgając po publikacje związane z psychologią bądź samorozwojem.

Dowiedz się więcej

Jednym z gwarantów osiągnięcia życiowego sukcesu i samodoskonalenia się w określonej dziedzinie jest czytanie. Dzięki czytaniu poszerzamy swoje horyzonty czy kompetencje, co pozwala nam znaleźć swoją życiową drogę lub zmienić obszar zainteresowań. Czytanie różnych książek na te same tematy niejednokrotnie pozwala nam spojrzeć na jedno zagadnienie z innej perspektywy i wpływa na kształtowanie się naszego światopoglądu. Częsty kontakt z tekstem pisanym wpływa również na to, w jaki sposób się wypowiadamy. Kształcąc się nieustannie, musimy czytać, żeby więcej wiedzieć. Nie bez powodu często mówi się, że ten kto dużo wie, to „osoba oczytana”.

Jak znaleźć spokój?

Żyjemy w czasach ciągłego stresu, jesteśmy stale w biegu i ciężko nam znaleźć wytchnienie. Wiele osób sięga po literaturę, żeby się odprężyć albo lepiej spać. Zazwyczaj zabieramy ze sobą książkę na urlop bądź w podróż. Czytanie przed snem wycisza i sprawia, że czujemy się spokojniejsi. Pomaga także w niwelowaniu stresu. Dr David Lewis z Mindlab International na University of Sussex w 2009 r. sprawdził to, mierząc, w jakim stopniu zmienia się napięcie mięśniowe i czynność serca pod wpływem aktywności uważanych za uspokajające. Wyniki badań były zaskakujące, ponieważ okazało się, że wystarczy tylko 6 minut czytania, aby obniżyć u człowieka poziom stresu aż o 68%, podczas gdy słuchanie muzyki zmniejsza stres o 62%, picie herbaty o 54%, a spacer jedynie o 42%. Zatem czytanie jest skuteczniejszym remedium na nasze skołatane nerwy niż spacery czy słuchanie muzyki.

Na zakończenie i zachętę

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do czytania. Teraz pozostaje już tylko pytanie: co przeczytać? Nie musisz się tym martwić, ponieważ rynek wydawniczy jest pełen najróżniejszych pozycji książkowych i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Sięgnij po to, co Ciebie ciekawi bądź sprawi, że pogłębisz swoją wiedzę w interesującej dziedzinie. Może masz ochotę przeczytać coś luźnego, co pozwoli Ci zapomnieć o codziennych problemach? A może to jedyny moment, w którym możesz się odprężyć i pobyć ze sobą sam na sam. Pamiętaj, że w dobie postępu technicznego można czytać na wiele sposobów. Nie musisz za każdym razem dźwigać ze sobą ciężkiej książki. Możesz skorzystać z e-booka. A jak już kompletnie nie masz czasu na czytanie, to zawsze możesz posłuchać książki w wersji audio, jednocześnie robiąc coś innego. Na zakończenie śmiało i z pełnym przekonaniem powtórzę za Wisławą Szymborską, że: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

image_author

Magdalena Ruzicka

Redaktor Wydawnictwa, Sekretarz redakcji

Magister filologii polskiej o specjalizacji edytorskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w redagowaniu i prowadzeniu publikacji specjalistycznych (medycznych i prawniczych). Od 10 lat związana

Social media

Najnowsze artykuły
Poznaj naszą nową stronę

Nowa odsłona strony www to efekt naszych wspólnych wysiłków w celu dostosowania jej do najnowszych trendów i potrzeb użytkownika. Co nowego znajdziesz na naszej stronie?

Czytaj więcej
Przyszłość zarządzania sprawami dłużników z Analizatorem OUD-1K

Analizator OUD to klucz do automatyzacji i integracji, który pozwoli na łatwą adaptację i aktualizację informacji o dłużnikach zgromadzonych przez e-US bezpośrednio w aplikacjach komorniczych.

Czytaj więcej
Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!

Zachęcamy do zapoznania się z drugim numerem kwartalnika Przegląd Prawa Egzekucyjnego, który jest już dostępny w naszej Czytelni.

Czytaj więcej
Praktyczny biuletyn dla sędziów nr 5/2024

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Praktycznego biuletynu dla sędziów”.

Czytaj więcej
Wynagrodzenie pełnomocnika strony z wyboru a ustanowionego w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej

Artykuł radcy prawnego, dra Grzegorza Kamieńskiego z Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu

Czytaj więcej
Najpopularniejsze wpisy
Poznaj naszą nową stronę

Nowa odsłona strony www to efekt naszych wspólnych wysiłków w celu dostosowania jej do najnowszych trendów i potrzeb użytkownika. Co nowego znajdziesz na naszej stronie?

Czytaj więcej
Przyszłość zarządzania sprawami dłużników z Analizatorem OUD-1K

Analizator OUD to klucz do automatyzacji i integracji, który pozwoli na łatwą adaptację i aktualizację informacji o dłużnikach zgromadzonych przez e-US bezpośrednio w aplikacjach komorniczych.

Czytaj więcej

Podobne aktualności

Obrazek wyrózniający : Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!
11 cze 2024

Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!

Zachęcamy do zapoznania się z drugim numerem kwartalnika Przegląd Prawa Egzekucyjnego, który jest już dostępny w naszej Czytelni.

Czytaj więcej