Przejdź do treści
Blog

Nowy system sercem kancelarii komorniczej

Nowy system komorniczy jest jednym z głównych projektów prowadzonych obecnie w naszej firmie. Ma on na celu dostarczenie produktu opartego na najnowszych technologiach i sposobach wytwarzania produktów IT.  System ten jest także odpowiedzią na potrzeby użytkowników, które albo nie były możliwe do zaspokojenia w obecnych aplikacjach komorniczych, albo wynikają z nowoczesnych standardów posługiwania się tego … Continued

Nowy system komorniczy jest jednym z głównych projektów prowadzonych obecnie w naszej firmie. Ma on na celu dostarczenie produktu opartego na najnowszych technologiach i sposobach wytwarzania produktów IT.  System ten jest także odpowiedzią na potrzeby użytkowników, które albo nie były możliwe do zaspokojenia w obecnych aplikacjach komorniczych, albo wynikają z nowoczesnych standardów posługiwania się tego typu narzędziami. Przykładowo kwestie UX-owe. Do nich podchodzi się zupełnie inaczej niż 10 czy 15 lat temu. Możemy więc śmiało powiedzieć, że nowy system komorniczy to przyszłość, w której będą działać pracownicy kancelarii komorniczych.

Dlaczego wprowadzamy do oferty nowy system?
Powodów jest sporo – z jednej strony technologiczne, dotyczące tego, w jaki sposób wytwarzane są obecne aplikacje, z drugiej – dotyczące wzrastających potrzeb użytkowników. Głębsza analiza różnych aspektów i rozwiązań tej sytuacji doprowadziła nas do podjęcia decyzji o wytworzeniu całkiem nowego systemu. Dlaczego? Dlatego, że nie jesteśmy w stanie – z różnych przyczyn dostosować istniejących aplikacji do obecnych oczekiwań użytkowników. Aspekt technologiczny jest tu kluczowy. Obecne aplikacje mają już kilkadziesiąt lat, więc ich dalszy rozwój stoi pod olbrzymim znakiem zapytania. Nie mamy gwarancji, że na przykład za pięć lat dostawca technologii, którą teraz stosujemy, nie powie nam, że właśnie kończy utrzymanie i dostarczanie jej. Wyjściem z tej sytuacji jest zatem wytworzenie nowej platformy dla rynku komorniczego.

Jak będzie wyglądało wprowadzenie nowego systemu?
Currenda nie zastąpi obecnych rozwiązań dla komorników z dnia na dzień. To będzie proces, wynika to z faktu, że żyjemy w bardzo zmiennym środowisku. Nie możemy w tej chwili utworzyć nowego zespołu projektowego, „zamknąć” programistów w jednym projekcie i przeznaczyć kilku lat na wytwarzanie wyłącznie nowego systemu. „Stare” aplikacje muszą być utrzymywane. Mamy ciągłe zmiany przepisów, dochodzą nam nowe integracje, mamy zmiany tego, co jest dostępne w ramach aplikacji komorniczych. Jedynym rozsądnym sposobem przejścia do całkowicie nowego rozwiązania jest więc stopniowe zastępowanie tego, co mamy na tę chwilę. Na przykład mamy moduł związany z obsługą korespondencji i on jest dostępny w Kancelarii Komornika i Komorniku SQL, ale będzie dostępny również w nowym rozwiązaniu.

Gdy już powstanie nowa platforma, zostaną wycofane dotychczasowe aplikacje, a klient – niezależnie od tego, z którego korzystał – dostanie nowy zestaw funkcjonalny. Faktycznie więc w pewnym momencie będziemy mieli na rynku trzy systemy, przy czym obecne będą „współpracować” z nowym. Użytkownik zachowa dzięki temu zakres funkcjonalny dostępny w obecnych rozwiązaniach, przy możliwości rozbudowania go przez przejście na budowaną przez nas platformę. Cały proces przejścia będzie wydłużony w czasie dla użytkownika, co pozwoli mu na stopniowe zaznajomienie się z logika nowego systemu.  Wiemy, jak istotne są dane dla współczesnego użytkownika. Wszystkie procesy są oparte na danych. Mówimy o cyfryzacji, mówimy o elektronizacji. Dane stanowią więc kluczowy aspekt tworzenia systemu. Wcześniej obsługa procesów miała charakter bardziej „biurowy”, w użyciu był papier, który stanowił źródło prawdy. Teraz najważniejsze stają się dane wytworzone przez różnego rodzaju systemy informatyczne.

Jaki jest obecny stan prac?
Prace nad nowym systemem rozpoczęliśmy dwa lata temu. Punktem wyjścia były prace projektowe: zebranie informacji z rynku, stworzenie budżetu, uzgodnienia z różnymi interesariuszami – Krajową Radą Komorniczą i zespołami wewnątrz firmy. Od tego zaczyna się każdy projekt. Kolejnym etapem jest stworzenie wstępnej, wysokopoziomowej roadmapy rozwiązania, czyli ustalenie co, kiedy i jak chcemy dostarczać. Następnie przeprowadzana jest analiza wymagań, czyli co ile czasu by nam zajęło. Prace stricte deweloperskie rozpoczęły się mniej więcej rok temu. Pierwszym produktem, który został wydany w ramach nowej architektury i nowego interfejsu, oferowany już komornikom, jest Portal Informacyjny – Integracja.

Dlaczego nowy system to serce kancelarii komorniczej?
Nowy system jest sercem kancelarii komorniczej, bo to serce pompuje krew. Czy serce można czymś zastąpić? Co by się stało, gdyby serce przestało pompować krew? Czy gdyby nie było naszego rozwiązania, konkurencja miałaby, co robić? Currenda oferuje rozwiązania kompleksowe i uniwersalne, które adresują każdy aspekt pracy kancelarii komorniczej w zakresie prowadzonych postępowań. Pamiętajmy, że dane – owszem – są własnością klienta, ale już struktura bazy danych niekoniecznie. Dane gromadzone poza bazami wspieranymi przez aplikacje komornicze nie zostaną zmigrowane do nowego systemu, natomiast publikowanie danych w nakładkach w ramach naszych struktur może powodować rozbieżności i problemy w użytkowaniu obecnych aplikacji oraz nowego systemu.

image_author

Katarzyna Mazur

Wiceprezes Currenda Sp. z o.o.

Od ponad dekady działa w świecie przepisów prawa, w szczególności w obszarze dotyczącym postępowania egzekucyjnego. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu i wytwarzaniu oprogramowanie dla wymiaru sprawiedliwości. Tematyka komentarzy

Social media

Najnowsze artykuły
Poznaj naszą nową stronę

Nowa odsłona strony www to efekt naszych wspólnych wysiłków w celu dostosowania jej do najnowszych trendów i potrzeb użytkownika. Co nowego znajdziesz na naszej stronie?

Czytaj więcej
Przyszłość zarządzania sprawami dłużników z Analizatorem OUD-1K

Analizator OUD to klucz do automatyzacji i integracji, który pozwoli na łatwą adaptację i aktualizację informacji o dłużnikach zgromadzonych przez e-US bezpośrednio w aplikacjach komorniczych.

Czytaj więcej
Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!

Zachęcamy do zapoznania się z drugim numerem kwartalnika Przegląd Prawa Egzekucyjnego, który jest już dostępny w naszej Czytelni.

Czytaj więcej
Praktyczny biuletyn dla sędziów nr 5/2024

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Praktycznego biuletynu dla sędziów”.

Czytaj więcej
Wynagrodzenie pełnomocnika strony z wyboru a ustanowionego w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej

Artykuł radcy prawnego, dra Grzegorza Kamieńskiego z Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu

Czytaj więcej
Najpopularniejsze wpisy
Poznaj naszą nową stronę

Nowa odsłona strony www to efekt naszych wspólnych wysiłków w celu dostosowania jej do najnowszych trendów i potrzeb użytkownika. Co nowego znajdziesz na naszej stronie?

Czytaj więcej
Przyszłość zarządzania sprawami dłużników z Analizatorem OUD-1K

Analizator OUD to klucz do automatyzacji i integracji, który pozwoli na łatwą adaptację i aktualizację informacji o dłużnikach zgromadzonych przez e-US bezpośrednio w aplikacjach komorniczych.

Czytaj więcej

Podobne aktualności

Obrazek wyrózniający : Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!
11 cze 2024

Drugi numer Przeglądu Prawa Egzekucyjnego już w Czytelni!

Zachęcamy do zapoznania się z drugim numerem kwartalnika Przegląd Prawa Egzekucyjnego, który jest już dostępny w naszej Czytelni.

Czytaj więcej